• Shirkers

    Shirkers

    ★★★★½

    Exact Rating: 9/10

    While it drags on quite slowly at points, Shirkers is a sophisticated, fascinating deep-dive into the mind of an insane perfectionist, manipulator, and illusionist, and the scars that he leaves on everyone around him. It's great to see each victim heal uniquely, and it's intriguing to watch each of them relive the original sequence of events to see what they've taken away from it. It's by far one of the most genuinely personal documentaries to date and one everyone should watch.

  • In and Out of Africa

    In and Out of Africa

    ★★★★

    Exact Rating: 8.2/10

    While there are some excessively overdrawn sequences, a slightly rude subject, and an underwhelming theme of cultural relativism, In and Out of Africa is nevertheless an educational, intriguing, and beautiful documentary about African art, merchants, and the customs of selling in the U.S. It's a shame that this documentary isn't well-known, as it could be a critical foundational piece for those seeking knowledge of African culture and social interaction.

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    Exact Rating: 7.4/10

    No Time to Die is in no way the sleekest of the Bond films. With cheesy lines, a very long runtime, poor pacing, and a story executed with little subtlety, Daniel Craig’s last outing as the long-running spy could be better. Nonetheless, the film packs more than enough punch, scope, originality, character development, and terrific performances to make this a fitting end to Craig’s Bond pentalogy.

    The story itself is pretty decent. Aside from lousy pacing issues…

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    Exact Rating: 6.8/10

    Don't Look Up certainly has more strengths than weaknesses, elevating it past mediocrity. From a stellar cast, many funny jokes, and stellar visuals to a pressing premise that is bound to shock anyone not already alarmed by the ever-pressing global warming crisis, this movie does a lot more good than bad.

    Unfortunately, it also suffers from many inconsistencies, vague character building, embarrassing jokes, messy cinematographic choices, and a dead miss of the root of these forms of…

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    Exact Rating: 8.63/10

    Being from Massachusetts myself, I can say with confidence that Licorice Pizza feels like a movie that pretentious teenagers in towns like Cambridge, Watertown, or Weston go to Coolidge Corner to see. They get their regular unbranded Cola (which is literally called Cola), a small unbuttered bag of popcorn, and waltz around to their seats to watch this in 35mm because that's "the format meant for film." Whatever. Enjoy your ostentatious lives.

    Regardless of how obliviously cocky…

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★★

    Exact Rating: 8.5/10

    Hawkeye is another kick-ass installment in the MCU. It gives room for the titular character to grow, for Kate Bishop/Hawkgirl to be introduced, and excellent street-level distraction from the massive stakes of the multiverse that other recent entries have created. It's truly a strong entry, proving yet again that Marvel is nowhere close to dying. It suffers from some rushed plot progression in the final episode, and the return of Kingpin is a bit confounded because of his simplicity, but other than that, it is a great show.

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★½

    Exact Rating: 7.5/10

    Free Guy is exactly the movie that most Ryan Reynolds have come to expect. With loads of gags, a touching story, loveable characters, a unique premise, and some unpredictable character choices by the film's end, Free Guy is sure to please all who watch (or play). It has many strengths, but there are a few flaws worth mentioning.

    Firstly, the film struggles a little with its pacing. Some sequences that would otherwise prove crucial for characters to…

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★

    Exact Rating: 6.25/10

    The Matrix Resurrections struggles under the weight of its legacy; it fails to capture the sophistication of some of the franchise's predecessors and forgets to hone in on its strengths. Yet it manages to entertain and amaze just enough to remind viewers why they love this world of digital backdrops and wholly simulated relationships. Through decent character development, a nostalgic yet stand-alone story, a great ensemble cast, and excellent visuals, Resurrections does a great job reinvigorating the…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    Exact Rating: 9.4/10

    Wow.... Just... wow.

    They hit the nail on the head with this one. Nearly everything about the latest Spidey adventure works, which is why I'll preface my review with this: Spider-Man: No Way Home is the best live-action Spider-Man film to date, and may even arguably be the best Spider-Man flick of all time. It has a few noticeable flaws, but they are easily forgivable due to the film's strengths.

    The story is fantastic. It completely changes…

  • Terminator: Dark Fate

    Terminator: Dark Fate

    ★★★½

    Exact Rating: 7.5/10

    Terminator: Dark Fate is the second-best threequel of the franchise behind Rise of the Machines. The best part of this film is how it returns to the franchise's roots. It both references the events of The Terminator and T2 countlessly and returns to many of the same themes explored in these past entries that were lost in others (*ahem*, Salvation). It reminds viewers what the franchise was originally about: humanity's unique ability to prevail against all odds and…

  • Home Sweet Home Alone

    Home Sweet Home Alone

    Exact Rating: 1.9/10

    There is not that much to say about this movie. It isn't good. From its uncreative retreads, lack of character development, snobby main kid, inconsistent tone, unrealistic story, tedious dialogue, and shitty visuals, it fails to capture the attention of kids or adults alike. It has some decent acting, changes the original premise slightly, and is funny to endure at points, but only because the jokes are cringe-worthy. Unless you're willing to watch a dull mess for those few ironically funny quips, Home Sweet Home Alone is not worth viewing during your holiday movie marathon.

  • Terminator Genisys

    Terminator Genisys

    Exact Rating: 6.3/10

    It may be mindless, confusing to place in the Terminator chronology, and somewhat inconsistent, sure. But Terminator Genisys is a fun, visually packed, well-performed, and witty installment in the franchise's anthology that shoots first and thinks later. It is disappointing that the planned Genisys trilogy never came to fruition, as it would have been interesting to see where this would have gone.