Sort by

Colton has logged 190 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pelle the Conqueror

Pelle the Conqueror

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Little Children

Little Children

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Elvira Madigan

Elvira Madigan

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
06
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Edit this entry