Sort by

cvanhare has logged 208 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ping Pong the Animation

Ping Pong the Animation

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Other Music

Other Music

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry