Sort by

Carlos has logged 37 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Days and Nights in the Forest

Days and Nights in the Forest

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Black Rainbow

Black Rainbow

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
20
I Graduated, But...

I Graduated, But...

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deep Throat

Deep Throat

1972
×
Read the review Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Broomshakalaka

Broomshakalaka

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
10

10

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
A Patch of Blue

A Patch of Blue

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Remedial Reading Comprehension

Remedial Reading Comprehension

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Institutional Quality

Institutional Quality

1969
×
Edit this entry  
10
The Film That Rises to the Surface of Clarified Butter

The Film That Rises to the Surface of Clarified Butter

1968
×
Edit this entry  
10
Diploteratology

Diploteratology

1978
×
Edit this entry  
10
Film in Which There Appear Edge Lettering, Sprocket Holes, Dirt Particles, Etc.

Film in Which There Appear Edge Lettering, Sprocket Holes, Dirt Particles, Etc.

1966
×
Edit this entry  
10
Fleming Faloon

Fleming Faloon

1963
×
Edit this entry  
10
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nothing But a Man

Nothing But a Man

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bronco Bullfrog

Bronco Bullfrog

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Diaries, Notes, and Sketches

Diaries, Notes, and Sketches

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Love Exists

Love Exists

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Pickpocket

Pickpocket

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry