Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Past Lives

Past Lives

2023
×
Read the review Edit this entry  
29
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Bone

Bone

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Master Gardener

Master Gardener

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
My Little Loves

My Little Loves

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Certain Morning

A Certain Morning

1992
×
Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Departure

The Departure

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Él

Él

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Dog Lover

Dog Lover

×
Edit this entry  
04
Cherubs

Cherubs

×
Edit this entry  
01
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
30
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Typhoon Club

Typhoon Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
26
Filming 'The Trial'

Filming 'The Trial'

1981
×
Edit this entry  
25
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Angel Levine

The Angel Levine

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Permissive Society

The Permissive Society

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
Walk Up

Walk Up

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
PASSION

PASSION

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hard Labour

Hard Labour

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Lumière

Lumière

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lillian Gish

Lillian Gish

1983
×
Read the review Edit this entry  
18
The Scarlet Letter

The Scarlet Letter

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry