CusCus85 has logged 93 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hook

Hook

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dragnet

Dragnet

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heartburn

Heartburn

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Ladder 49

Ladder 49

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Revenge of the Nerds

Revenge of the Nerds

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Date Night

Date Night

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Radio

Radio

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Conspiracy Theory

Conspiracy Theory

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boulevard

Boulevard

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Cut Bank

Cut Bank

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Butler

The Butler

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
True Story

True Story

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry