Curt Wetzel has logged 99 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Pieces

Pieces

1982
×
★★½
Edit this entry  
14
Akakiri

Akakiri

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Lop & Ochō

Lop & Ochō

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★½
Edit this entry  
03
The Elder

The Elder

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★½
Edit this entry  
02
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
T0-B1

T0-B1

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ninth Jedi

The Ninth Jedi

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Village Bride

The Village Bride

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Twins

The Twins

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Duel

The Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruel Jaws

Cruel Jaws

1995
×
★★½
Edit this entry  
27
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★½
Edit this entry  
23
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★
Edit this entry  
10
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Christine

Christine

1983
×
★★★
Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Daimajin

Daimajin

1966
×
★★★½
Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★½
Edit this entry  
31
Gamera vs. Guiron

Gamera vs. Guiron

1969
×
★★★★
Edit this entry  
31
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Invasion

Invasion

1969
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
18
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
Edit this entry