Sort by

cookie has logged 158 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Puella Magi Madoka Magica

Puella Magi Madoka Magica

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Easy A

Easy A

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hannah Takes the Stairs

Hannah Takes the Stairs

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nights and Weekends

Nights and Weekends

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cars 2

Cars 2

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Slumber Party Massacre III

Slumber Party Massacre III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Being

The Being

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★
Edit this entry  
25
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Student Nurses

The Student Nurses

1970
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Lurkers

Lurkers

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Edit this entry  
10
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry