Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★½
Edit this entry  
23
The Dark Glow of the Mountain

The Dark Glow of the Mountain

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Left Handed Gun

The Left Handed Gun

1958
×
★★
Edit this entry  
22
Outskirts

Outskirts

1933
×
★★★½
Edit this entry  
21
Four Friends

Four Friends

1981
×
★★
Edit this entry  
21
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
20
Just for Laughs

Just for Laughs

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Juan: As if nothing ever happened

Juan: As if nothing ever happened

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Comedy of Work

The Comedy of Work

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
Miss Mend

Miss Mend

1926
×
★★★★
Edit this entry  
15
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★
Edit this entry  
14
By the Bluest of Seas

By the Bluest of Seas

1936
×
★★★½
Edit this entry  
13
I Am with You

I Am with You

1943
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
10
With a Smile

With a Smile

1936
×
★★★½
Edit this entry  
10
Maurice Tourneur, tisseur de rêves

Maurice Tourneur, tisseur de rêves

2024
×
★★★
Edit this entry  
10
Daaaaaalí!

Daaaaaalí!

2023
×
★★★
Edit this entry  
07
The Beast

The Beast

2023
×
★★½
Edit this entry  
06
From Morn to Midnight

From Morn to Midnight

1920
×
★★
Edit this entry  
05
Foix

Foix

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Le Fantôme de Longstaff

Le Fantôme de Longstaff

1996
×
★★★
Edit this entry  
05
La Cabale des oursins

La Cabale des oursins

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Terres noires

Terres noires

1961
×
★★★
Edit this entry  
05
Barres

Barres

1984
×
★★★½
Edit this entry  
04
They Shot the Piano Player

They Shot the Piano Player

2023
×
★★★
Edit this entry  
31
Anatomy of a Relationship

Anatomy of a Relationship

1976
×
★★★
Edit this entry  
31
Essai d'ouverture

Essai d'ouverture

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
Waxworks

Waxworks

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Poor Things

Poor Things

2023
×
Read the review Edit this entry  
27
May December

May December

2023
×
★★★★
Edit this entry  
26
Do Not Expect Too Much from the End of the World

Do Not Expect Too Much from the End of the World

2023
×
★★★½
Edit this entry  
25
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
New Year's Eve

New Year's Eve

1924
×
★★½
Edit this entry  
22
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
So This Is New York

So This Is New York

1948
×
★★★
Edit this entry  
21
See No Evil

See No Evil

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
Joyless Street

Joyless Street

1925
×
★★★
Edit this entry  
14
The Girl in the Red Velvet Swing

The Girl in the Red Velvet Swing

1955
×
★★★
Edit this entry  
13
Crack in the Mirror

Crack in the Mirror

1960
×
★★
Edit this entry  
13
The Taking of Power by Louis XIV

The Taking of Power by Louis XIV

1966
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fear

Fear

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Edit this entry  
10
The New Centurions

The New Centurions

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
Menus Plaisirs – Les Troisgros

Menus Plaisirs – Les Troisgros

2023
×
★★★½
Edit this entry  
08
Make Mine Laughs

Make Mine Laughs

1949
×
★★
Edit this entry  
08
The Clay Pigeon

The Clay Pigeon

1949
×
★★★½
Edit this entry  
07
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★½
Edit this entry