Sort by

TheCultureShocker has logged 426 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
Read the review Edit this entry  
26
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
James White

James White

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Christmas Comes But Once a Year

Christmas Comes But Once a Year

1936
×
Read the review Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ward

The Ward

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry