Sort by

TheCultureShocker has logged 64 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Charlotte's Web

Charlotte's Web

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Redline

Redline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Sense of History

A Sense of History

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mac & Devin Go to High School

Mac & Devin Go to High School

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Krisha

Krisha

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Angst

Angst

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Yu-Gi-Oh! The Movie

Yu-Gi-Oh! The Movie

2004
×
½
Read the review Edit this entry