Sort by

TheCultureShocker has logged 750 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Still Lost I Guess, Here's a Tunnel

Still Lost I Guess, Here's a Tunnel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a SpongeBob Christmas!

It's a SpongeBob Christmas!

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
Read the review Edit this entry