Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry