• The Falcon and the Winter Soldier

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • All the Bright Places

  • Emma.

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Looking for Alaska

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Babyteeth

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Rocketman

  • Us

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★½

  • Ophelia

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Colette

  • Marrowbone

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★½

  • Loving Vincent

    ★★★

  • Call Me by Your Name

  • The Edge of Seventeen

  • Arrival

  • La La Land

    ★★★★★

  • Crimson Peak

  • Inside Out

    ★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

  • The Imitation Game

    ★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★

  • The Great Gatsby

  • Before Midnight

  • Les Misérables

    ★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

  • The Intouchables

  • The Strange Thing About the Johnsons

  • The Social Network

    ★★★★

  • Submarine

    ★★★½

  • Inception

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • The Duchess

  • The Other Boleyn Girl

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

  • Into the Wild

    ★★★★

  • Juno

    ★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Joyeux Noel

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Before Sunset

  • Speak

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

  • A Beautiful Mind

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Legally Blonde

    ★★★★★

  • Lost and Delirious

  • 10 Things I Hate About You

  • The Matrix

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Life Is Beautiful

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Before Sunrise

  • Edward Scissorhands

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Heathers