Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Nayakan

Nayakan

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Iruvar

Iruvar

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Ajagajantharam

Ajagajantharam

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Madhuram

Madhuram

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Minnal Murali

Minnal Murali

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry