cuckoochanel has logged 105 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Homicide

Homicide

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Story of a Prostitute

Story of a Prostitute

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Damned

The Damned

1969
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★½
Edit this entry  
16
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★
Edit this entry  
06
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★
Edit this entry  
01
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Where Danger Lives

Where Danger Lives

1950
×
★★★
Edit this entry  
25
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
Funny Lady

Funny Lady

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Life of Her Own

A Life of Her Own

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lovers

The Lovers

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Accident

Accident

1967
×
★★★
Edit this entry  
10
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Bob Dylan: The 30th Anniversary Concert Celebration

Bob Dylan: The 30th Anniversary Concert Celebration

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Pleasures of the Flesh

Pleasures of the Flesh

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lovers and Lollipops

Lovers and Lollipops

1956
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Courier

The Courier

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
Katzelmacher

Katzelmacher

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
Walk on the Wild Side

Walk on the Wild Side

1962
×
★★½
Edit this entry  
27
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cookie

Cookie

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Week

One Week

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
17
All These Women

All These Women

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mouse That Roared

The Mouse That Roared

1959
×
★★½
Edit this entry  
12
I Graduated, But...

I Graduated, But...

1929
×
★★★
Edit this entry  
11
Nowhere to Hide

Nowhere to Hide

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry