Sort by

Tooley has logged 209 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★½
Edit this entry  
21
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read prior review Edit this entry  
16
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Silence

Silence

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
War Dogs

War Dogs

2016
×
Edit this entry  
19
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read prior review Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
07
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
National Theatre Live: Frankenstein

National Theatre Live: Frankenstein

2011
×
Edit this entry  
30
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Happening

The Happening

2008
×
½
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Room 237

Room 237

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry