Cryptaesia has logged 164 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Yakuza Apocalypse

Yakuza Apocalypse

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Making of 'Event Horizon'

The Making of 'Event Horizon'

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Of The Blue Devils - The Kansas City Jazz Story

The Last Of The Blue Devils - The Kansas City Jazz Story

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Post-Impressionists: Gauguin

The Post-Impressionists: Gauguin

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Making of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy'

Making of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy'

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pirate Tape

Pirate Tape

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Orientation

Orientation

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Sheep

Black Sheep

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Re-Animator Resurrectus

Re-Animator Resurrectus

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Echek

Echek

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Executions: The Making of 'The Animatrix'

Executions: The Making of 'The Animatrix'

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stille Nacht I: Dramolet

Stille Nacht I: Dramolet

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The X Files: I Want to Believe

The X Files: I Want to Believe

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Not Real Until You Shoot It: Making HILLS RUN RED

It's Not Real Until You Shoot It: Making HILLS RUN RED

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Submit to Me Now

Submit to Me Now

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Post-Impressionists: Cézanne

The Post-Impressionists: Cézanne

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blood Is the Life: The Making of 'Bram Stoker's Dracula'

The Blood Is the Life: The Making of 'Bram Stoker's Dracula'

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Mimzy

The Last Mimzy

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yello - Live in Berlin

Yello - Live in Berlin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dangerous Days: Making Blade Runner

Dangerous Days: Making Blade Runner

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Listen to the Light: The Making of 'Brain Damage'

Listen to the Light: The Making of 'Brain Damage'

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hot Potato

Hot Potato

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Kissed

Kissed

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Surviving the Hills: The Making of 'The Hills Have Eyes'

Surviving the Hills: The Making of 'The Hills Have Eyes'

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fingered

Fingered

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blink Jodorowsky

Blink Jodorowsky

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rehearsals for Extinct Anatomies

Rehearsals for Extinct Anatomies

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Post-Impressionists: Toulouse-Lautrec

The Post-Impressionists: Toulouse-Lautrec

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fear on Film: Inside 'The Fog'

Fear on Film: Inside 'The Fog'

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bruce Lee: In His Own Words

Bruce Lee: In His Own Words

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
#1 Fan: A Darkomentary

#1 Fan: A Darkomentary

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Asssscat

Asssscat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Curse of the Dragon

The Curse of the Dragon

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jonathan Ross Presents for One Week Only: Alejandro Jodorowsky

Jonathan Ross Presents for One Week Only: Alejandro Jodorowsky

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry