Sort by

christina has logged 411 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
That's Dancing!

That's Dancing!

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Nostradamus IV

Nostradamus IV

1944
×
Read the review Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
From the Mixed-Up Files of Mrs. Basil E. Frankweiler

From the Mixed-Up Files of Mrs. Basil E. Frankweiler

1973
×
★★★
Edit this entry  
29
A Guide for the Married Man

A Guide for the Married Man

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bright Eyes

Bright Eyes

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Winter A-Go-Go

Winter A-Go-Go

1965
×
★★
Edit this entry  
26
King Kong

King Kong

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Count Me In

Count Me In

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
Read the review Edit this entry  
20
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★½
Edit this entry  
17
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
16
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grease

Grease

1978
×
Read the review Edit this entry  
15
Cheech & Chong's The Corsican Brothers

Cheech & Chong's The Corsican Brothers

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Edit this entry  
13
Disneyland Around the Seasons

Disneyland Around the Seasons

1966
×
Edit this entry  
12
Christmas in Disneyland

Christmas in Disneyland

1976
×
Read the review Edit this entry  
11
The Christmas Party

The Christmas Party

1931
×
Edit this entry  
11
Fitzwilly

Fitzwilly

1967
×
★★★
Edit this entry  
11
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Tarzan's New York Adventure

Tarzan's New York Adventure

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flying Down to Rio

Flying Down to Rio

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
1776

1776

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annie Live!

Annie Live!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

1950
×
★★½
Edit this entry  
03
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Yours, Mine and Ours

Yours, Mine and Ours

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Gypsy

Gypsy

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hairspray

Hairspray

2007
×
Read prior review Edit this entry  
21
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
Edit this entry  
21
Sex and the Single Girl

Sex and the Single Girl

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dean Martin: King of Cool

Dean Martin: King of Cool

2021
×
Read the review Edit this entry