Sort by

Ms. Understood has logged 309 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year, New You

New Year, New You

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
The Ex

The Ex

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Colony

The Colony

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Body Cam

Body Cam

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
How Stella Got Her Groove Back

How Stella Got Her Groove Back

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
They Die by Dawn

They Die by Dawn

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Snowglobe

Snowglobe

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Leslie Jones: Time Machine

Leslie Jones: Time Machine

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Waiting to Exhale

Waiting to Exhale

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
Psych 3: This Is Gus

Psych 3: This Is Gus

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Psych 3: This Is Gus

Psych 3: This Is Gus

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Question Bridge: Black Males

Question Bridge: Black Males

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
Taxi

Taxi

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Top Five

Top Five

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry