Cody has logged 306 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Greenland

Greenland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Get Santa

Get Santa

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Life & Adventures of Santa Claus

The Life & Adventures of Santa Claus

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Leprechauns' Christmas Gold

The Leprechauns' Christmas Gold

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pinocchio's Christmas

Pinocchio's Christmas

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happily Ever

Happily Ever

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rudolph and Frosty's Christmas in July

Rudolph and Frosty's Christmas in July

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The First Christmas: The Story of the First Christmas Snow

The First Christmas: The Story of the First Christmas Snow

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
11
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Belushi

Belushi

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Am Wrath

I Am Wrath

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry