Sort by

Creasy007 has logged 41 entries for films during January 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bride of Frankenstein

Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
M3GAN

M3GAN

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hunt

Hunt

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Plane

Plane

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sick

Sick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry