Sort by

Creasy007 has logged 122 entries for films during June 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Diane Linkletter Story

The Diane Linkletter Story

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Don't Know How She Does It

I Don't Know How She Does It

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Emperor Jones

The Emperor Jones

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pecker

Pecker

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Caveat

Caveat

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Dirty Shame

A Dirty Shame

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Righteous

The Righteous

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parlor, Bedroom and Bath

Parlor, Bedroom and Bath

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Buster Keaton Rides Again

Buster Keaton Rides Again

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Railrodder

The Railrodder

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Audition

Audition

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Indiscretion of an American Wife

Indiscretion of an American Wife

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
What! No Beer?

What! No Beer?

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beavis and Butt-Head Do the Universe

Beavis and Butt-Head Do the Universe

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
As Long as You've Got Your Health

As Long as You've Got Your Health

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Greatest

The Greatest

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Speak Easily

Speak Easily

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Atomic Submarine

The Atomic Submarine

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Sun

Red Sun

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matador

The Matador

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Straw Dogs

Straw Dogs

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry