• Aqua Teen Forever: Plantasm

    Aqua Teen Forever: Plantasm

    ★★★★

    Always appreciate more Aqua Teen. Kinda short though. Loved the Mooninite interruption bits.

    8/10

  • Häxan

    Häxan

    ★★★★

    Damn, I forgot how gorgeous some of these shots are.

    8/10

  • The Passion of Joan of Arc

    The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

    I am still in shock and awe with this film. With no sound or spoken dialogue, this still manages to be one of the most beautiful and moving films I’ve ever seen. This film is constantly on my mind and continues to be one of my personal favorites. I will always cherish it.

    10/10

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    🤯

    10/10

  • The Lego Movie

    The Lego Movie

    ★★★½

    Watched with a group of friends. While I’m not as fond of this movie as I was when I was younger, it was still such a blast to rewatch. I forgot how many moments in this film were actually good. 

    7/10

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    What can I say other than ‘beautiful’? Absolutely breathtaking, gorgeous, and poetic. One of my favorite endings of all time, it’s just executed perfectly. Made me nearly tear up multiple times, but reflecting on the entire film as I’m writing this has finally made me do that. I don’t think I’m gonna be able to get this one out of my mind anytime soon. 

    10/10

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★

    What a ride. While it definitely felt its length, I can’t say that that’s a bad thing. It definitely needed to be that long, and it payed off. Such a great story, with a fantastic beginning and end section. The middle part I found myself becoming a bit confused at times, but I was tired while watching it, so that could have something to do with it. Even then, the film was really captivating, and there’s so many scenes throughout…

  • The Virgin Suicides

    The Virgin Suicides

    ★★★½

    That was honestly way sadder than I expected. I mean, I knew what the film was gonna get into, but damn. Very well done film with great characters and cinematography. I also absolutely love the contrast in lighting throughout the film, definitely one of the best aspects about it. Also, the use of trees as metaphors for the girls’ internal suffering is excellent. Not a bad film at all. I didn’t love it, but I can still say I enjoyed it and think it’s well made.

    7/10

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★★

    🤯🤯

    Even on a second watch, this film still managed to keep me thoroughly invested with the case. The way the jurors managed to piece together and test out the evidence and witness statements was extremely captivating and their attention to the little details that made them come to these conclusions continues to shock me (most notably the marks that only eyeglasses can make). There’s also a lot of great character study here. God, this film is just amazing. 

    10/10

  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    ★★★★★

    Definitely better than I remembered.

    10/10

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    Perfection.

    10/10

  • Halloween Ends

    Halloween Ends

    ★½

    Really underwhelming. I didn’t give a shit about any of the characters, and a good number of them felt fucking pointless, ESPECIALLY COREY. Maybe I’m just too stupid to understand his purpose outside of helping out Michael kill people, or maybe I just wasn’t paying attention because this movie was all over the place. Very mid. At least I saw it with a friend.

    3/10