Sort by

owen has logged 28 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Edit this entry  
08
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★½
Edit this entry  
05
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry