Sort by

Craig Lumley has logged 531 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
30
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★½
Edit this entry  
27
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Winnie the Pooh & Christmas Too

Winnie the Pooh & Christmas Too

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Crisis in Six Scenes

Crisis in Six Scenes

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Malibu Express

Malibu Express

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★
Edit this entry  
18
The Tree That Saved Christmas

The Tree That Saved Christmas

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cobra

Cobra

1986
×
★★½
Edit this entry  
13
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Cooler

The Cooler

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Akihabara Majokko Princess

Akihabara Majokko Princess

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
11
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Invincible Shaolin

Invincible Shaolin

1978
×
★★
Edit this entry  
08
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★
Edit this entry  
08
Kid with the Golden Arm

Kid with the Golden Arm

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
Executioners from Shaolin

Executioners from Shaolin

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★½
Edit this entry  
06
Heroes of the East

Heroes of the East

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
I Confess

I Confess

1953
×
★★★½
Edit this entry  
04
King Ralph

King Ralph

1991
×
★★½
Edit this entry