Sort by

Lochlan has logged 65 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thor

Thor

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry