Sort by

dan has logged 139 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
Edit this entry  
23
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★½
Edit this entry  
04
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
Edit this entry  
28
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
18
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
17
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Triangle

Triangle

2009
×
★★
Edit this entry  
14
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
Edit this entry  
05
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★
Edit this entry  
03
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lava

Lava

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry