Sort by

Scorcaesar has logged 235 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Luckiest Girl Alive

Luckiest Girl Alive

2022
×
★½
Edit this entry  
17
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Murmuring

The Murmuring

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2022
×
★½
Edit this entry  
21
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bros

Bros

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Edit this entry  
15
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Edit this entry  
15
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Emily

Emily

2022
×
★★★
Edit this entry