Sort by

Colden has logged 94 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
★½
Edit this entry  
04
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance

The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry