• The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    Does the incredibly taut script, honed by almost laser precision into a simple propulsive mystery narrative that at once enables thinly drawn characters on paper, its almost impossibly insane special make-up effects work and breathtakingly visceral and tension-filled set pieces to all shine without detracting away from its clinical and hugely nihilistic simplicity need, ironically, any more words being spent on it?

    Read my thoughts on the new 4K UHD blu-ray release from Universal in my in-depth disk review over at AVForums: www.avforums.com/reviews/the-thing-4k-blu-ray-review.19101

  • The Good, The Bad, The Weird

    The Good, The Bad, The Weird

    ★★★★

    A massively entertaining romp that unbelievably manages to combine the simple narrative structure of Leone's classic its title apes (three men on a mission to find treasure), Raider's of the Lost Ark's period romp and sense of unabashed fun, Stephen Chow's films such as Kung Fu Hustle for its sense of energetic humour (although not as outlandishly cartoony) and countless lesser spaghetti westerns for their insane western gunplay and set pieces and lack of reliance on anything other than 'cool'.…

  • Corruption

    Corruption

    ★★★★

    A brilliantly odd mix of Hammer/Amicus horror, grimy and realistic brutality and disco lunacy, this really is something to behold.......

    Peter Cushing is a groovy surgeon in London who, after a bout of jealous fisticuffs with an Austin Powers-a-like, inadvertently scars his model fiancee. A few experiments later sees some modern scientific gubbins from a rat heal her scars.....but not for long. And wouldn't you know it, only fresh scientific gubbins from a buxom young woman will do the trick.…

  • The Servant

    The Servant

    ★★★★½

    An icily sinister psychological drama that Bong Joon-ho's Parasite more than owes a considerable debt to, comes to 4K Blu-ray with a wonderful new restoration from StudioCanal.

    And while the film is nominally about the toxic relationship that develops between these two men - a working class man-servant and a foppish upper class layabout - and the women that come in and out of their lives, it's about so much more...

    Read my in-depth review of the new Studiocanal set and the film here at AVForums: www.avforums.com/reviews/the-servant-4k-blu-ray-review.19094

  • Death in Venice

    Death in Venice

    ★★½

    Lucino Visconti's much heralded yet problematic classic is far too languid in its depiction of a man consumed by obsession to maintain the interest across its mammoth 130 minute run time.

    Despite a stunning performance by Dirk Bogarde as a composer in ill health travelling to a pre-WWI Venice and becoming infatuated with a young boy, Visconti's choice to tell the story through looks and glances means scenes are stretched out to almost interminable lengths. Whilst undeniably beautiful to look…

  • Star Trek IV: The Voyage Home

    Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★★½

    Always viewed as the red-headed stepchild of the OG films for me, this rewatch can't hide the fact that its still the best of the bunch for its character interactions and its sense of playfulness, even if it still feels horribly out of place in the rest of the franchise.

    If TMP is the film made most for Trek fans, this is the one made most for non-Trek fans. Its the one your non-film nerd friends and families will have…

  • Luz: The Flower of Evil

    Luz: The Flower of Evil

    ★★★

    A stunningly beautiful meditation on religious zealotry that is rife with rich themes – male power over women, the corruption of ‘purity’ by human nature, emotions and technology, the desperation to find some form of utopia at all cost, etc – and influences (The VVitch and Hagazussa immediately spring to mind) is sadly just too dense and narratively scrawny to really hook the viewer in.

    Check out more thoughts in my blu-ray review over at AVForums: www.avforums.com/news/what-s-new-on-blu-ray-uk-for-september-2021.19082

  • Mr. Klein

    Mr. Klein

    ★★★★½

    In another world, Joseph Losey’s wonderful 1976 classic would be a riotous doppelganger flick – Alain Delon is a brilliantly amoral art dealer in Paris, casually making money off people in desperate need and thinking nothing of having casual affairs with his best friend’s wives. A case of mistaken identity leads him into a slow, downward spiral of his own obsession with finding out who this other ‘Mr Klein’ is, often to the point of where his judgements around his…

  • Occupation: Rainfall

    Occupation: Rainfall

    ★★½

    We’re now two and half years into the alien invasion that began in the first film and Sydney is on the verge of collapse. Most of the characters return, only now with added generic battle weariness as they go about their generic humanity saving business, including rescuing generic friendly alien collaborators from generic villainous humans, all while uncovering a generic mythical planet-killing weapon that has been hidden here for a generic number of years…

    Check out more in my blu-ray review over at AVForums: www.avforums.com/news/what-s-new-on-blu-ray-uk-for-september-2021.19082

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★

    Noticeably lacking the insane humour of the series, for the most part this really does delve into seriously dark stuff – sexual abuse, notions of self-worth, generational hypocrisy, it’s all here and Lynch goes for the jugular. And yet does so in such a way that you can see how the stark and seemingly random imagery matches perfectly to his themes, often resorting to the weird to explain how the characters view themselves, others or what’s going on around and to them. Deep and dazzling stuff indeed.

    Check out more in my mini-review over at AVForums: www.avforums.com/news/what-s-new-on-blu-ray-uk-for-september-2021.19082

  • Earwig and the Witch

    Earwig and the Witch

    ★★★

    The first new Studio Ghibli film in seven years, the first to move away from its traditional and much lauded hand-drawn style (in favour of 3D/CG) and based again on a novel from Diana Wynne Jones (author of Howl’s Moving Castle) this is packed full of quaint, gentle English-ness but is sadly lacking in the story department.

    Check out more in my mini-review over at AVForums: www.avforums.com/news/what-s-new-on-blu-ray-uk-for-september-2021.19082

  • The Boys Next Door

    The Boys Next Door

    ★★★★

    A seething, nihilistic, hugely fascinating existential road trip, akin to Malick’s Badlands but firmly rooted in the 80s culture of socio-economic excess, this tale of two young men on a killing spree across downtown LA remains hugely powerful.

    Check out more in my mini-review over at AVForums: www.avforums.com/news/what-s-new-on-blu-ray-uk-for-september-2021.19082