Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Death Screams

Death Screams

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Corruption

Corruption

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yokai Monsters: 100 Monsters

Yokai Monsters: 100 Monsters

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
Dementer

Dementer

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Son

Son

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jagged Edge

Jagged Edge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Broil

Broil

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Retreat, No Surrender

No Retreat, No Surrender

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death Has Blue Eyes

Death Has Blue Eyes

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Duel to the Death

Duel to the Death

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Boys Next Door

The Boys Next Door

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mark of the Devil

Mark of the Devil

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Initiation

Initiation

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Doll of Satan

The Doll of Satan

1969
×
Read the review Edit this entry  
04
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dark Encounter

Dark Encounter

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No One Lives

No One Lives

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Occupation: Rainfall

Occupation: Rainfall

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Max Cloud

Max Cloud

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Violent Professionals

The Violent Professionals

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Count Me In

Count Me In

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Occupation

Occupation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Reckoning

The Reckoning

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Purge

The Purge

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry