Sort by

Madi has logged 252 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mickey: The Story of a Mouse

Mickey: The Story of a Mouse

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

2022
×
Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry