• Desperado

    Desperado

    ★★★

    adding young quentin tarantino to my roster

  • Drugstore June

    Drugstore June

    ★★★★

    esther povitsky if you’re reading this can we please be friends

  • The Vault

    The Vault

    ★★★

    national treasure meets ocean’s eleven. reignited my love for freddie highmore

  • Drive-Away Dolls

    Drive-Away Dolls

    ★★★

    craziest surprise cameo in a movie I’ve ever seen

  • Crossroads

    Crossroads

    ★★★★★

    I laughed. I cried. fucking masterpiece about girlhood and friendship. and I love a good road movie!

  • Plus One

    Plus One

    ★★★★

    it hurts to see someone living your dream: best friends to lovers arc with jack quaid

  • Madame Web

    Madame Web

    ★★½

    breaking my silence: I am coming out as a madame web enjoyer. all ratings are arbitrary but I had a very fun time even though the entire theater was reacting out loud to the movie (“SHOSH????”). the ADR was worse than I could’ve imagined, the villain’s voice sounded so detached from his body. 

    however I’m obsessed with the concept of madame web and her powers. and she is LITERALLY a single mother of three. I need a sequel immediately

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★½

    cillian and barry: born to be irish, forced by christopher nolan to play englishmen

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

    I'm not a concept, Joel. I'm just a fucked-up girl who's looking for my own peace of mind. I'm not perfect.

    loved the concept and how the memories blended together!!

  • Perfect Days

    Perfect Days

    ★★★★½

    next time is next time. now is now.

    a slice of life that shows the mundanity of everyday life, without being depressing. I’m struck by how hirayama lives his life. he cleans everything with care at work and follows a routine in his time off, but his days are never boring. he notices small moments of beauty throughout his days, and it’s inspiring to me. I really needed a movie like this at this point in my life

  • Bunny Lake Is Missing

    Bunny Lake Is Missing

    ★★★★★

    soooo glad I didn’t remember the ending. holy shit

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    kinda crazy that I watched this for the first time 9 years ago in high school. the movie still gags me!