Sort by

Miles has logged 126 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joshy

Joshy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Days in the Desert

Last Days in the Desert

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rams

Rams

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Friday

Friday

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
1001 Grams

1001 Grams

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Offside

Offside

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry