• The Northman

    ★★½

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel

    ★★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • Turning Red

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • A Castle for Christmas

    ½

  • The Princess Switch 3: Romancing the Star

    ★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Love Hard

    ★★½

  • The Rescue

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • The Last Duel

    ★★★★

  • The Alpinist

    ★★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Hand of God

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Becoming Cousteau

    ★★★★

  • Belfast

    ★★★½

  • The Card Counter

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Pig

    ★★★

  • France

    ★★

  • A Hero

    ★★★★★

  • Titane

  • Lamb

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • Benedetta

    ★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • The Velvet Queen

    ★★★★★

  • Black Widow

    ★★

  • Val

    ★★½

  • In the Heights

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★

  • Stowaway

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • Passing

    ★★★★★

  • Cryptozoo

    ★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Maya at 24

    ★★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★

  • Shithouse

    ★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Vampires vs. the Bronx

    ★★

  • Mangrove

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

    ★★★★★

  • The Disciple

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Tenet

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • 100% Wolf

    ★★½

  • The Willoughbys

    ★★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Trip to Greece

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Nine Days

    ★★★★★

  • The Father

    ★★★

  • Minari

    ★★★★