Sort by

James has logged 312 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
You Are Not My Mother

You Are Not My Mother

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Your Highness

Your Highness

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Best F(r)iends: Volume 2

Best F(r)iends: Volume 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Devotion

Devotion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Best F(r)iends: Volume 1

Best F(r)iends: Volume 1

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Slumberland

Slumberland

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
R.I.P.D. 2: Rise of the Damned

R.I.P.D. 2: Rise of the Damned

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Till

Till

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry