cosmology has logged 510 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Norm of the North

Norm of the North

2016
×
½
Edit this entry  
30
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★
Edit this entry  
30
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
One of Us

One of Us

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Holy Rollers

Holy Rollers

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
28
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
28
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Life

Life

2015
×
★★
Edit this entry  
27
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★½
Edit this entry  
26
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Edit this entry  
25
Bushwick

Bushwick

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Sweet and Lowdown

Sweet and Lowdown

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Saving Capitalism

Saving Capitalism

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★½
Edit this entry  
19
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★½
Edit this entry  
17
Underworld

Underworld

1927
×
★★★
Edit this entry  
16
Lazer Team 2

Lazer Team 2

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Edit this entry  
15
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★½
Edit this entry  
15
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★½
Edit this entry  
15
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Iris

Iris

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Whitney: Can I Be Me

Whitney: Can I Be Me

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry