• Snakes on a Plane

    Snakes on a Plane

    ★★½

    there's a snake on my cock(pit) ?

  • Prey

    Prey

    ★★★★

    I think Prey did an excellent job at crafting a fresh new story. Let's face it, predator sequels and spin-offs have felt more like a money grab. But here there's a real story that cleverly weaves a number of story lines together to spin up this intriguing edition.


    I loved how it mirrored the original film where the first half is of one genre ( a war film for the original/ a historical survival pic for this one) before having…

  • Searching

    Searching

    ★★★★½

    Finally, an actual compelling thriller about the internet. I got tired of the likes of "Unfriended” and "Megan Is Missing’. This is quite possibly the first film I've seen that truly treats the internet as the entity it is without any silly exaggerations, fake websites, ignorance or judgement. Instead, this film treats it as a platform to tell a compelling mystery story with an excellent performance by John Cho and a quite honestly revolutionary sense of direction at its center.…

  • Masculin Féminin

    Masculin Féminin

    ★★★★

    With raw and grainy black and white cinematography by Willy Kurant, "Masculine, Feminine” at times feels like a documentary, which is perhaps Godard's intended perception. The camera lingers on the young actors, examining their faces as they wax philosophic on everything from Vietnam to birth control to Bob Dylan. While the film is extremely "talky" at certain points, there was not one moment where I was not captivated. Part of this was the unconventional style with which Godard blocked several…

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★½

    In "Deadpool 2", Brad Pitt's character is talked about and never seen, culminating in a hilarious split-second joke reveal.

    In "Bullet Train’, Ryan Reynolds’ character is talked about and never seen, culminating in a hilarious split-second joke reveal.


    Well done, David Leitch.

  • Allegoria

    Allegoria

    ★★½

    This wasn't necessarily awful, but it definitely wasn't great either. I managed to watch the entire thing, hoping that maybe it would get better, but it didn't.

    The writing was pretty light on plot, horror, and excitement. I can imagine Spider One sitting at a table as he was writing this, thinking how every little tale was awesome and scary....but really, the stories didn't have much happening. At all. There were nice little ties between the stories with the characters,…

  • Joy Ride 3

    Joy Ride 3

    Joyless Ride 3 is an awful collection of every single horror movie cliché you can think of. From the stupid characters getting into ridiculous situations as a result of their stupid decisions and lack of logic to the omnipresence of the indestructible villain. The car has a flat tire when the driver is not near his friends, the phone never work when the group is in danger, the group splits and tries to rescue the friend that is in danger…

  • Joy Ride 2: Dead Ahead

    Joy Ride 2: Dead Ahead

    ★½

    Imbecilic plot, cheesy film making, zero suspense. Compensates as one would expect, through gore and hot chicks.


    Ride 2: Dead Ahead suffers from many of the same problems that one tends to associate with lowbudget efforts of this ilk, including scarcely-developed characters, derivative storytelling, and a real emphasis on needless elements. There's little doubt that this sequel suffers from the absence of Ted Levine's voice this time around, And while Gibbon's Levine impression is actually pretty decent, the actor is…

  • Joy Ride

    Joy Ride

    ★★★½

    So this was a quite entertaining road-set horror/thriller that turned out to be surprisingly good. It also turned out to be one the few movies I liked that was geared toward a teen audience. Steve Zahn and Paul Walker weren't natural in the roles as brothers, which embodied the very nature of their relationship. While the story became rather convoluted near the end, Rusty Nail's voice and detached presence brought some actual fear to the heart of the viewer. While…

  • Lincoln

    Lincoln

    ★★★½

    Daniel Day-Lewis actually requested to get shot in the head, to add that touch of realism...but Spielberg wouldn't have it.


    But honestly, his Lincoln is at once ordinary and divine, passionate and all too earthy...and he inhabits the role so fully that not once beyond the first minute do you think to yourself that you are watching Daniel and not the man himself. I admit, at the first speech, I rather expected the voice to be deeper and more commanding,…

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★

    Thomas is one gassy gaslighter

  • The Graduate

    The Graduate

    ★★★★★

    The Graduate perfectly encapsulates and portrays the feelings of self-doubt, alienation, disenchantment and unwanted pressures and expectations for a twenty-something just out of college. Dustin Hoffman is the only person we can possibly imagine in the role of Benjamin as his imprint and superb acting makes this film a great one. Not many films of a comedic nature are so socially relevant and of such high quality that they make the A.F.I's top ten of all time. The film by…