Sort by

James has logged 529 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Allegoria

Allegoria

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Joy Ride 3

Joy Ride 3

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Joy Ride 2: Dead Ahead

Joy Ride 2: Dead Ahead

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Boys Presents: Diabolical

The Boys Presents: Diabolical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Lampoon's Van Wilder

National Lampoon's Van Wilder

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Dragonball Evolution

Dragonball Evolution

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
10
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hostage

Hostage

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Firewall

Firewall

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
Read the review Edit this entry