Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Imperium

Imperium

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Gothic

Gothic

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Horseman on the Roof

The Horseman on the Roof

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Edit this entry  
27
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
11
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
06
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
21
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Europa

Europa

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Baker's Wife

The Baker's Wife

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Plane

Plane

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hatchet Wielding Hitchhiker

The Hatchet Wielding Hitchhiker

2023
×
Read the review Edit this entry  
08
Deleter

Deleter

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Old School

Old School

2003
×
★★
Edit this entry  
08
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Allegoria

Allegoria

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Joy Ride 3

Joy Ride 3

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Joy Ride 2: Dead Ahead

Joy Ride 2: Dead Ahead

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry