Sort by

luke? has logged 164 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Catch

The Catch

1961
×
★★★½
Edit this entry  
24
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gunda

Gunda

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
Edit this entry  
06
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Life of the World to Come

The Life of the World to Come

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Infinity Train

Infinity Train

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The History of the Atlanta Falcons

The History of the Atlanta Falcons

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kase-san and Morning Glories

Kase-san and Morning Glories

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ossos

Ossos

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry