Sort by

luke? has logged 358 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hoffa

Hoffa

1992
×
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
City of Angels

City of Angels

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Edit this entry  
13
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rize

Rize

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
Ashes and Snow

Ashes and Snow

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Primary

Primary

1960
×
★★★
Edit this entry  
03
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Primal

Primal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★
Edit this entry