Sort by

Cory has logged 595 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Treasure

National Treasure

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Masterminds

Masterminds

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Encino Man

Encino Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Temptation: Confessions of a Marriage Counselor

Temptation: Confessions of a Marriage Counselor

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
13th

13th

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Private Parts

Private Parts

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Edit this entry