Cortney has logged 119 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Southbound

Southbound

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Edit this entry  
25
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★
Edit this entry  
24
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stanleyville

Stanleyville

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hellbender

Hellbender

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry