Maddy has logged 124 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Daimajin

Daimajin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fay's 12 Days of Christmas

Fay's 12 Days of Christmas

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eegah

Eegah

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Best Worst Thing That Ever Could Have Happened...

Best Worst Thing That Ever Could Have Happened...

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Akihabara Geeks

Akihabara Geeks

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Donner Party

The Donner Party

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry