Cormac 👑 has logged 438 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★★
Edit this entry  
22
Winter's Child

Winter's Child

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Disorder

Disorder

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
Edit this entry  
06
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Read the review Edit this entry  
28
The Nine Demons

The Nine Demons

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Vengeance!

Vengeance!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★½
Edit this entry  
18
The Legend of the 7 Golden Vampires

The Legend of the 7 Golden Vampires

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★½
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Scooby-Doo! and the Reluctant Werewolf

Scooby-Doo! and the Reluctant Werewolf

1988
×
★★½
Edit this entry  
14
Scooby-Doo and the Ghoul School

Scooby-Doo and the Ghoul School

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Satanic Rites of Dracula

The Satanic Rites of Dracula

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Viy

Viy

1967
×
★★★
Edit this entry  
12
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vincent

Vincent

1982
×
Read the review Edit this entry