Sort by

gos has logged 208 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Las Rojas

Las Rojas

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sex Appeal

Sex Appeal

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bélier Family

The Bélier Family

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Crush

Crush

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
Read the review Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
Read the review Edit this entry  
13
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read the review Edit this entry  
03
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Polar Storm

Polar Storm

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Arctic Monkeys Live at the BBC

Arctic Monkeys Live at the BBC

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Murder Me, Monster

Murder Me, Monster

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry