sai has logged 36 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Life

Life

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Regard of Flight

The Regard of Flight

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Interesting Ball

Interesting Ball

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Season

Blue Season

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
#Introductions

#Introductions

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry