sai has logged 189 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Naruto the Movie: Guardians of the Crescent Moon Kingdom

Naruto the Movie: Guardians of the Crescent Moon Kingdom

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Far Far Away Idol

Far Far Away Idol

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★½
Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fatima's Coochee-Coochee Dance

Fatima's Coochee-Coochee Dance

1896
×
★★½
Edit this entry  
06
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
★★★
Edit this entry  
06
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
★★★
Edit this entry  
06
Sandow

Sandow

1896
×
★★★
Edit this entry  
06
Dickson Greeting

Dickson Greeting

1891
×
★★★
Edit this entry  
06
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
★★★
Edit this entry  
03
Hannibal Buress: Animal Furnace

Hannibal Buress: Animal Furnace

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★
Edit this entry  
22
Short Subject

Short Subject

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
Electroshock

Electroshock

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Far Far Away Idol

Far Far Away Idol

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
Alike

Alike

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Down to Earth

Down to Earth

1947
×
★★★½
Edit this entry